Podpora mužské plodnosti
Jak zlepšit kvalitu spermatu?
Nejen ženám začínají po třicítce tikat biologické hodiny. Je smutnou pravdou, že kvalita a množství mužských spermií se v posledních dekádách dramaticky snižuje, což přispívá k rostoucí frekvenci problémů s početím potomka. Podle některých teorií bude neplodnost v nedaleké budoucnosti běžným párovým problémem.
Kvalita spermatu se zjišťuje mikroskopickým vyšetřením zvaným spermiogram.
Ten hodnotí parametry jako
- celkové množství ejakulátu
- počet spermií v 1 ml ejakulátu (koncentrace)
- kyselost ejakulátu
- pohyblivost spermií
- tvar spermií
- shlukování (aglutinace) spermií
- viskozita spermatu
Při hodnocení kvality spermatu se zkoumá i přítomnost protilátek či bílých krvinek, které by ukazovaly na probíhající zánětlivý proces a další důležité hodnoty.
Zjistí-li lékař, že kvalita Vašeho spermatu není v normě, nejspíše Vám v první řadě doporučí úpravu životního stylu: změnu stravování a eliminaci zlozvyků. Může také doporučit některé vitamíny a doplňky stravy, které podporují tvorbu a kvalitu spermatu.
- Obecně je důležitý zdravý životní styl – zdravá strava (pestrá, čerstvá a vyvážená) a pohyb
- Kvalitu spermií zhoršuje kouření, drogy a alkohol
- Vhodná je pravidelná sexuální aktivita zhruba 3x týdně
- Nedoporučuje se nosit těsné spodní prádlo, lepší jsou trenýrky nebo tzv. boxerky
Sperma může poškodit také rentgenové vyšetření, záření, vysoká horečka, užívání antibiotik a dokonce i některé chemické látky, kterým můžete být vystaveni a to až 3 měsíce poté – po tuto dobu trvá dozrávání spermií, tzv, spermatogeneze. Při prodělaném onkologickém onemocnění, po léčbě chemoterapií či ozařováním je problematika složitější a plánování početí je třeba konzultovat s lékařem.
Věk se podepisuje na oslabování celého organismu, včetně činnosti varlat a kvality spermií. Čím je muž starší, tím nižší je šance, že zplodí zdravé dítě. Optimální je počít dítě do věku 45 let, maximálně do 50 let věku muže. Uvádí se, že součet věků obou partnerů by v optimálním případě neměl přesáhnout 70 let. Se zvyšujícím se věkem muže roste také riziko poškození spermií. Stoupá riziko poškození genetického materiálu spermie, její DNA. Existují také důkazy, že vyšší věk muže může vést k růstovým poruchám, ADHD nebo autismu zplozených dětí.
Důležité je také pravidelné samovyšetření varlat. Ta by měla být hladká, oválná a mít elastickou konzistenci. Pokud zaznamenáte nějakou změnu (zduření, bolest apod.), neprodleně se poraďte s lékařem. Vyšetření kvality spermií provádí specialisté zabývající se mužským močovým a pohlavním ústrojím a jeho funkcemi v andrologických klinikách, například ZDE.
Desatero pro kvalitnější sperma:
1. Sportujte. Cvičení uvolňuje do těla testosteron, který podporuje tvorbu spermatu.
2. Pokud kouříte, přestaňte ještě dnes. Kouření cigaret, ale i marihuany způsobuje pokles počtu spermií, zpomalení jejich pohybu a deformaci tvaru. Klinické studie potvrzují, že kuřáci mají v průměru o 22 % méně spermií.
3. Omezte alkohol. Ten negativně působí na funkci jater a snižuje hladinu estrogenu, který se vyskytuje i v mužském těle a také ovlivňuje zdraví a tvorbu spermií.
4. Snažte se vyhýbat stresu. Pokud pracujete 12 hodin denně a nemáte čas na odpočinek, projeví se to i na kvalitě vašich spermií.
5. Pozor na cyklistiku. Jízda na koleje sice chvályhodná pohybová aktivita, ale spermiím neprospívá. Delší sezení na kole negativně ovlivňuje tvar a kvalitu spermií.
6. Nesprchujte se horkou či příliš teplou vodou. Optimální teplota pro tvorbu spermií je 34,5 °C, tedy o něco méně než tělesná teplota. Dopřejte si proto klidně studenou sprchu, prospěje to vaší imunitě i spermiím.
7. Trenýrky místo slipů. To, že varlata „visí“ mimo tělo, má svůj důvod, a tím je nižší teplota než ta tělesná. Nezvyšujte ji proto mačkáním v kalhotách a těsném spodním prádle.
8. Žádný počítač na klíně. Pokud často používáte notebook, nedávejte si ho na klín. Výzkum prokázal, že se tak spermie v důsledku zahřívání a Wi-fi záření zpomalují a častěji vykazují známky poškození DNA.
9. Pozor na léky. Řada léků negativně ovlivňuje tvorbu spermií. Pokud nějaké léky užíváte, poraďte se s lékařem nebo čtěte pozorně příbalové informace.
10. Sexuální zdrženlivost neškodí, zvláště pak pokud chcete oplodit partnerku. Cca tři dny před plánovaným početím byste měli držet sexuální půst.
A ještě jeden tip na závěr: doplněk stravy Folandrol příznivě ovlivňuje kvalitu spermií a podporuje normální spermatogenezi.