Spermatogeneze

Pojem spermatogeneze hovoří o tvorbě mužských pohlavních buněk – spermií a je důležitým předpokladem k mužské plodnosti. Aby proces spermatogeneze probíhal správně, je nutná stimulace pohlavními hormony, konkrétně testosteronem.

Co je spermatogeneze

Jedná se o složitý proces, který vede až ke zralé spermii, která je schopna oplodnit ženské vajíčko. Tato zralá spermie obsahuje 23 chromozomů.

Jedná se o poloviční počet chromozomů, oproti oproti běžným buňkám v lidském těle. Druhou polovinu posléze doplní genetická informace od matky.

Tři důležité fáze

Při tvorbě spermií dochází ke třem důležitým fázím. První fáze je rozmnožovací, následuje růstová a jako třetí přichází na řadu zrání. Mezi jednotlivé buněčné fáze patří spermiogonie, spermiocyt a spermatida.

Celý proces trvá zhruba 72 dnů, individuálně mezi 2 až 3 měsíci. Spermie jsou v tuto dobu uvolňovány ze zárodečných kanálků a následně dozrávají v nadvarleti.

Jak probíhá spermatogeneze

Spermatogeneze začíná u chlapců v pubertě, kdy dochází k pohlavnímu zrání a probíhá velmi individuálně. Trvá často až do vysokého věku muže, kdy není žádným zázrakem, pokud se stane otcem i muž po šedesátce. Za svůj život v průměru muž vyprodukuje až 13 bilionů spermií.

Tvorba semene

Mužská spermie se skládá z hlavičky, bičíku a krčku. Největší částí spermie je hlavička, která zabírá až polovinu z celkové velikosti. Právě v hlavičce je ukryta genetická informace DNA, a to v již zmíněných chromozomech.

Součástí hlavičky je i akrozóm, což je váček s hydrolytickými enzymy. Ty umožňují spermii proniknout do vajíčka.

Spojujícím prvkem hlavičky a bičíku spermie je krček. Bičík slouží k pohyblivosti spermie, a to směrem k vajíčku.

Při zkoumání spermií se posuzuje vzhled všech těchto částí, jejich délka, správný tvar a také poměr délky k šířce. Bičík má tři části a měl by být vždy rovný a nestočený.

Obsah ejakulátu

Při ejakulaci prochází spermie chámovody až k semenným váčkům a prostatě

Mužské pohlavní orgány se skládají z varlat, nadvarlat a chámovodů. Spermie vznikají ve varlatech a shromažďují se v nadvarleti, kde dozrávají. Spermie se přenáší ejakulátem, který obsahuje spermie a také semennou plazmu.

Během ejakulace se v průměru uvolní 2 až 6 mililitrů ejakulátu. Při ejakulaci prochází spermie chámovody až k semenným váčkům a prostatě.

Prostata a semenné váčky vylučují zmíněnou semennou plazmu, která obsahuje minerály, fruktózu a dokonce i vitamín C. Zmíněné látky slouží k ochraně a výživě spermií.

Zvýšení pohyblivosti spermií

Na začátku zrání jsou spermie méně pohyblivé. Přitom hraje právě pohyblivost velmi důležitou úlohu v přirozeném početí.

Mnoho párů vyzkoušelo speciální polohy nebo si ženy nechávají po pohlavním styku nohy nahoře v domnění, že si pomáhají k otěhotnění.

Nepohyblivá spermie se však nedostane k vajíčku pomocí speciálních poloh ani dalších babských rad.

Je důležité udělat vše pro to, aby byla spermie zdravá a pohyblivá. Pohyb spermie je odstartován také ve chvíli, kdy se dostane do kyselého prostředí v ženském organismu.

Rychlost tvorby ejakulátu

K přirozenému početí pomáhá také zvýšení množství a rychlost tvorby ejakulátu. V průměru postihuje slabší ejakulace spíše starší muže, ovšem v současné době se nevyhýbá ani mladším.

Podle studií Světové zdravotnické organizace by měl mít zdravý muž zhruba 3 až 5 mililitrů ejakulátu. Zajímavostí je, že podle statistik bylo toto číslo například před sto lety dvakrát vyšší. Výhodou většího množství ejakulátu je rozhodně i vyšší šance k otěhotnění.

Správné množství

Nedostatečné množství ejakulátu je možné poznat například pomocí masturbace. Při vyvrcholení je nejlépe vidět, kolik ejakulátu je vyprodukováno.

Průměrné množství okolo 3 až 5 mililitrů je zhruba jedna čajová lžička. Menší množství už může být opravdu problematické.

Správnou tvorbu a objem ejakulátu ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi nejdůležitější vlivy patří správné fungování hormonů. Konkrétně se jedná o dostatečnou hladinu testosteronu.

Problémy s neplodností

Zdravé spermie jsou pohyblivé a díky své aktivitě dokáží vyhledat a oplodnit vajíčko. Pokud se mluví o mužské neplodnosti, je často nemožné otěhotnět přirozenou cestou. Je nutné podpořit správnou spermatogenezi.

O mužské a ženské neplodnosti začínáme mluvit v případě, že se páru nedaří otěhotnět po půl roce až roce pravidelného styku bez ochrany. Podle statistik řeší neplodnost až 20 % párů, a to ve všech věkových skupinách.

Problém na straně muže se projevuje zhruba v polovině případů, často je problém na straně muže i ženy.

Zdravý počet spermií

Analýzy spermatu a určení mužské plodnosti pomocí spermiogramu je prvním krokem k vyloučení možných problémů s plánovaným početím.

Za posledních deset let bylo zjištěno, že u mužů dochází k výraznému snížení počtu zdravých spermií.

Podle světové zdravotnické organizace byla například v roce 1951 spodní hranice koncentrace spermií okolo 80 milionů v 1 ml, jen o deset let později se tato hranice snížila až o polovinu.

V současné době je tato hranice okolo 15 milionů v 1 ml a dbá se převážně na pohyblivost a tvar spermií.

Co prospívá správné spermatogenezi

Při spermatogenezi hraje rolu i správná teplota

Svou roli při spermatogenezi hraje i správná teplota. Zdravá teplota lidského těla je uváděna okolo 36 °C. Veškeré procesy, které vedou k přirozenému početí však probíhají v teplotě okolo 32 °C.

Hlavně muži by se měli vyhýbat zbytečnému zahřívání mužského pohlavního ústrojí. Rozhodně se nedoporučuje každodenní horká koupel, příliš těsné spodní prádlo nebo kalhoty.

Právě kvůli teplotě jsou mužská varlata umístěna v šourku pod penisem. Toto umístění „mimo tělo“ má zamezit nadbytečnému přehřívání a problémy s tvorbou spermií.

Podmínky ke správné spermatogenezi

Užívání doplňku stravy Folandrol s obsahem selenu přispívá k normální spermatogenezi

Za mužskou neplodností může být porucha spermatogeneze, ale také hormonální poruchy, onemocnění, nevyhovující životní styl nebo třeba více příčin najednou.

V případě pochybností o plodnosti je možné navštívit lékaře a požádat o vyšetření spermií. Následuje spermiogram a odevzdání vzorku spermatu. Z něj se pod mikroskopem zjišťuje kvalita, rychlost a počet spermií.

Posuzuje se také pohyb spermií a přítomnost minerálů, vitamínů a protilátek v ejakulátu. Posléze se navrhuje užívání například pomocí doplňku stravy Folandrol s obsahem selenu, který přispívá k normální spermatogenezi.

Po 3 až 6 měsících se doporučuje udělat spermiogram znovu a zjistit, jak se stav spermií změnil a zda se proces tvorby mužských pohlavních buněk zlepšil.

Jak působí životní styl na tvorbu spermií

Mezi důvody mužské neplodnosti a problémy s tvorbou spermií patří také poruchy sestupu varlat při narození, úrazy pohlavních orgánů, zánětlivá onemocnění, špatný životní styl, nedostatek pohybu, nadváha, kouření nebo třeba nadměrné množství stresu.

Všechny tyto zmíněné negativní vlivy snižují kvalitu ejakulátu a výrazně omezují správnou tvorbu zdravých spermií.

Potraviny, které pomáhají při tvorbě spermii

Tvorba spermií se dá podpořit potravinami jako zelenina, ovoce, ryby, luštěniny a hořká čokoláda

Tvorba spermií se dá podpořit i správným výběrem potravin. Kromě pestrého a vyváženého jídelníčku, který obsahuje čerstvou zeleninu, ovoce, ryby a také luštěniny, je vhodné přidat i hořkou čokoládu s vysokým procentem kakaa.

Skvěle se hodí potraviny, které obsahují omega-3 mastné kyseliny. Mezi takové patří mořské plody, ryby, ústřice, ale také například ořechy a semínka.

V jídelníčku by neměly chybět ani ovesné vločky, listová zelenina, například v podobě smoothie nebo máslo a tučnější sýry.

Podpora tvorby spermatu

Dalším způsobem, jak podpořit tvorbu spermatu je využití doplňku stravy s obsahem myo-inositolu a selenu.

Folandrol přispívá k normální spermatogenezi a výrazně se podílí na péči o mužské reprodukční zdraví. Díky svému složení podporuje přirozenou tvorbu spermií a jejich zrání. Navíc chrání před oxidativním stresem, a to za pomoci vitamínu E.